Tworzenie stron www – na co zwrócić uwagę?

Pamiętaj, pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz 🙂

Jeśli zaczynasz przygodę z tworzeniem stron, lub jesteś doświadczonym web developerem, obojętnie na jakim etapie jesteś, zawsze jest coś co można poprawić.

Od czego zacząć? Najważniejsze to wyznaczyć cel

Nawet najładniej wyglądające strony które nie posiadają konkretnie wyznaczonego celu nie wniosą wielu korzyści w Twój projekt.

Dlatego musisz pamiętać, że pierwszym krokiem do stworzenia strony www jest wyznaczenie celu. Bez tego Twoi odbiorcy, pogubią się i nie będą wiedzieć, co mają zrobić.

Dobrą praktyką przy tworzeniu strony www jest odpowiedni układ. Najbardziej popularnym układem na dzień dzisiejszy jest menu “zakotwiczone” u góry strony, duże zdjęcie poniżej, następnie poprawnie dobrana treść, a na samym dole stopka.

Ważne jest aby menu było czytelne oraz praktyczne. Bez przesadnej kombinacji. Odbiorcy muszą intuicyjnie wyczuwać jak nawigować po stronie www, jak przejść z zakładki “strona główna” do zakładki “kontakt”.

Może dla Ciebie wydawać się to oczywiste, ale nie dla wszystkich tak jest. Często zdarzało mi się, w mojej wieloletniej karierze programisty, że klientowi bardzo zależało na “ekstrawaganckim” wyglądzie menu.

Pomimo usilnego tłumaczenia, że to zły pomysł, klient mocno stawiał na swoim. Kilka dni później dostawałem informację, że wracamy do klasycznego menu. Okazywało się, że użytkownikom przysparzało wiele problemów odnalezienie interesujących ich treści i nawigowanie po stronie.

Nauczony błędami innych, szczerze zachęcam, nie stosujcie różnych dziwnych elementów w menu nawigacyjny strony, pamiętajcie w prostocie siła 🙂

Traktuj menu jako ścieżkę, która prowadzi Twoich odbiorców do interesującego ich celu. A celem przecież są informacje, obrazy a nawet filmy które umieszczasz. Nawiguj ich w taki sposób, aby chętnie zatrzymali się na dłuższą chwilę i z zaciekawieniem siedmiolatka chłonęli treści które im serwujesz. To jest Twój cel.

Cel wyznaczony, co dalej?

Gdy cel, jakim jest dobranie odpowiedniego menu, zostanie spełniony możemy skupić się na kolejnym etapie, układ oraz wygląd. Do dyspozycji mamy setki tysięcy darmowych oraz płatnych szablony które możesz wykorzystać przy tworzeniu strony www. Znacząco ułatwia a przede wszystkich przyśpiesza to czas wdrożenia.

Wszyscy świetnie zdajemy sobie sprawę, że czas to pieniądz, więc w tym wypadku świetnie to się przekłada na naszą inwestycję.

Używając, jednego z najbardziej popularnych systemów do zarządzania treścią “WordPress” (sam korzystam z niego na co dzień), dosłownie w kilka kliknięć możesz zmienić wygląd, dostosować kolorystykę, dostosować rozmiar i odcień czcionki a co ważniejsze sam układ strony.

Szablon płatny, szablon darmowy? Co ja bym wybrał?

Ceny za płatne szablony wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Osobiście poszedłbym w tą stronę szablonów płatnych. Dlaczego?

 • wspieramy pracę osoby która poświęciła swój cenny czas, abyśmy mogli mieć z tego korzyść.
 • najczęściej do dyspozycji mamy wsparcie autora, który pomoże w razie jakichkolwiek problemów.
 • szablony płatne są ładniejsze i wyglądają bardziej profesjonalnie.

Oczywiście, nie jest powiedziane, że wybór darmowego szablonu jest czymś złym i nasza strona będzie brzydka.

Tworząc stronę www opieram się przede wszystkim na potrzebach i założeniach klienta. Nie mniej jednak zdarzało mi się, że na życzenie klienta, w swojej pracy wykorzystywałem szablony darmowe. Po odpowiednim ułożeniu nagłówków, obrazów i treści, strona naprawdę wyglądała ciekawie i ładnie.

Jak stworzyć darmową stronę www ?

Przymierzasz się do zrobienia strony? Świetnie!

Na początek potrzebujesz kilku rzeczy:

  • hosting
  • domena
  • WordPress

Jaki hosting wybrać?

Osobiście korzystam z jednego MyDevil.net. Cena do jakości jest naprawdę świetna. Serwer z powodzeniem wykorzystuję do tworzenia stron www, sklepów online, aplikacji Python i NodeJS.

MyDevil oferuje naprawdę spore możliwości. Jeśli nie wszystkie pojęcia będą Ci znane, nie przejmuj się!

 • zarządzanie domeną
 • zarządzanie pocztową online
 • interpreter PHP, Python, NodeJS
 • bazy danych MySQL, PostgreSQL, MongoDB
 • darmowe certyfikacty SSL
 • zadania CRON Tab
 • system kontroli wersji GIT

I wiele innych.

Gdzie kupię domenę?

A czy mogę skorzystać z darmowej domeny?

Oczywiście, że możesz!

Jednak prowadząc swój biznes, lub zaczynając przygodę z blogowaniem, zachęcam do zakupu swojej własnej. Nie są to duże koszty a strona we własnej domenie jest bardziej profesjonalna.

Od lat osobiście korzystam z usług firmy ovh.com gdzie zaopatruję się w nowe domeny.

Ile kosztuje domena?

Cena za pierwszy rok to ok 9,99 zł netto, każdorazowe odnowienie domeny za kolejny rok to ok 40,46 zł netto.

Dlaczego WordPress?

Tak jak wspomniałem wyżej, do stworzenia strony www najlepiej wykorzystać jeden z najbardziej popularnych systemów cms “WordPress”. Korzystam z niego dość intensywnie i nie wyobrażam pracy z innym narzędziem. Ten blog tworzę przy użyciu WP 🙂

Możliwości tej platformy są ogromne, tysiące ludzi dzień w dzień pracuje nad jej rozwojem poprzez implementację różnego rodzaju wtyczek, widżetów oraz szablonów, przez co w prosty sposób możesz rozszerzyć stronę o nowe możliwości takie jak formularze, systemy cache, newslettery a także optymalizacji SEO.

Skąd brać zdjęcia na stronę www?

Pewnie większość z was zna powiedzenie powiedzenie, że obraz wyraża więcej niż tysiąc słów.

Zgadzasz się?

Tworzenie stron internetowych

Ładne zdjęcie przyciąga nasz wzrok, przez co pobudzane są w nas emocje.

Diametralnie przekłada się to na odbiór artykułu który piszemy a także całej naszej strony www .

I o te emocje nam chodzi. Sama treść, to 90 % sukcesu, dobrze dobrane zdjęcie, o odpowiednim kadrze i ułożeniu dopełnia resztę.

No dobrze, ale skąd wziąć te zdjęcia?

Wszystko zależy od budżetu którym dysponujesz. Większość płatnych portali oferuje miliony zdjęć w wysokiej rozdzielczości, o idealnie dobranych kolorach i niesamowitych walorach estetycznych, wykonane przez profesjonalistów lub pasjonatów fotografowania.

Czasem warto zainwestować 20 zł aby uatrakcyjnić Twoją stronę www.

Jednak większość czasu możesz śmiało sięgać po zdjęcia darmowe, wolne od praw autorskich. Są zdjęcia, które w niczym nie ustępują zdjęciom które serwują strony płatne.

Sam często sięgam po obrazy darmowe, więc z czystym sumieniem mogę Ci je polecić. Linki do stron umieszczę na końcu tego wpisu.

Dlaczego rozmiary i waga zdjęć ma znacznie?

Szybkość ładowania strony ma szalenie duży współczynnik przy pozycjonowaniu strony www.

To co teraz napiszę jest szalenie ważne. Dlatego zapamiętaj to bardzo dobrze.

Tworząc stronę www zwróć uwagę na wymiary zdjęć oraz ilość miejsca jakie to zdjęcie zajmuje.

Jeśli chcesz aby był to obraz w tle, na całą szerokość ekranu, najlepiej wybierać zdjęcia o szerokości w od 1700 px do 1900 px. Wszystkie inne zdjęcia mogą być poniżej 800 px.

Jeśli chodzi o rozmiar, czyli ilość zajmowanego miejsca na dysku, dobrym zwyczajem jest nie przekraczać 200 KB na zdjęcie.

Załóżmy, że masz 5 zdjęć którymi chcesz się podzielić ze światem. Każde z nich waży ponad 500 KB. Więc łatwo licząc aby strona załadowała się Twoim odbiorcą, najpierw muszą oni pobrać ponad 2,5 MB danych! Lepiej nie nadużywać cierpliwości użytkowników i odpowiednio kompresować zdjęcia (link do strony z kompresją zdjęć na końcu tego wpisu).

Teraz już wiesz, dlaczego tak często stosuje się miniatury na stronach, dopiero akt kliknięcia w dany obrazek ładuje oryginalny jego rozmiar.

Czy szybkość ładowania strony www ma znaczenie?

Oczywiście, że tak i to bardzo duże!

Badania dowodzą, że jeśli strona www nie załaduje się w określonym czasie, odbiorca rezygnuje z dalszych prób wejścia na nią.

Jakie wyciągnąć z tego wnioski?

A takie, że strona nie tylko musi mieć rzetelne treści, intuicyjne menu, odpowiedni układ, dopasowane zdjęcia ale strona www którą tworzysz musi być lekka i wydajna!

Przełoży się to na jej pozycję w wyszukiwarce Google, a co za tym idzie na wzrost ilości odwiedzić a także konwersji.

Na przykładzie mojej strony www.pwa.com.pl, czas ładowania się strony głównej to poniżej 1 sekundy, co naprawdę jest świetnym wynikiem.

szybkość ładowania się strony www.pwa.com.pl

Temat szybkości ładowania się stron opiszę w innym artykule, gdyż jest to dość złożone zagadnienie.

Dobre praktyki przy tworzeniu stron

Tworząc www pamiętaj aby wszystkie strony nawiązywały do siebie stylem, kolorystyką, układem, czcionką. Dzisiaj stawia się na strony minimalistyczne,  proste, ładne a co najważniejsze czytelne.

Trzymaj się schematów, bo to one powodują, że odbiorca odnajdzie się na stronie.

Jaką czcionkę wybrać?

Tak mało ludzi zdaje sobie sprawę, jak ważna jest typografia. Dobór odpowiedniej czcionki jest szalenie ważny. Co z tego, że Twoje treści będą merytorycznie zawodowe skoro nie będą one czytelne i będą “kaleczyć” oko.

Do wyboru masz tysiące czcionek, ja ze swojej strony mogę polecić czcionkę “Lato” zaprojektowaną przez Łukasza Dziedzica. Podbiła ona serca nie jednego developera na całym świecie.

Semantyka strony, czy to działa?

Semantyka strony www, czyli odpowiednie stosowanie znaczników HTML.

W dużym uproszczeniu, np. ważne sentencje, zdania, słowa oznaczaj nagłówkami lub tekstem pogrubionym. W ten sposób dajesz sygnał wyszukiwarce jak poprawnie czytać treści na stronie, na jakie słowa kluczowe ma zwrócić szczególną uwagę.

Warto zainteresować się tematem, gdy przyjdzie czas na pozycjonowanie strony.

Czy potrzebuję kopii zapasowej strony?

Oczywiście, że potrzebujesz.

Pozwól, że zacytuję klasyka.

Ludzie dzielą się na tych co robią backupy i tych którzy będą je robić

Nie wyobrażam sobie, że wiele lat ciężkiej pracy idzie do kosza. Dlatego wybierając hosting warto zwrócić uwagę na kwestię kopii bezpieczeństwa.

 I to wszystko co mam wiedzieć na temat tworzenia stron www?

Naturalnie, że nie!

Tworzenie stron www, to temat rzeka i wydaje się być niemożliwym wyczerpać go w jednym artykule. Dlatego serdecznie zachęcam do innych wpisów na moim blogu.

Dziękuję, że dotarłeś do końca.

Linki

MyDevil.net – hosting

ovh.com – domeny

WordPress – system zarządzania treścią

123rf.com – płatne zdjęcia

unsplash.com, pixabay.com, pexels.com – darmowe zdjęcia

Lato – czcionka Lato

Jeśli jest coś w czym mógłbym Ci pomóc, służę pomocą!

Do zobaczenia we Wrocławiu, Kaliszu, Poznaniu, Warszawie i Trójmieście!

Miej dziś wspaniały dzień!